نکات مهم برای تربیت فرزند پسر – Tjoor

والدین (و به ویژه پدران) باید بیاموزند که چگونه انتظارات زیادی از فرزندان خود داشته باشند و چگونه این قوانین را با عشق و دلسوزی اجرا کنند. وضع قوانین خانه به بچه ها کمک می کند انتظارات شما را درک کرده و خودکنترلی در آنها ایجاد شود. از آنجا که فرصت های کمتری برای گردهم آمدن والدین و نوجوانان وجود دارد، والدین باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا وقتی نوجوان خود تمایل به گفتگو یا مشارکت در فعالیت های خانوادگی را دارد، در دسترس باشد. البته موضوع جنون پدر یا مادر به حکم ماده ۱۱۷۳ همان قانون از موارد عدم صلاحیت میباشد و انتقادی بر آن وارد نیست زیرا بنا بر مصلحت طفل میباشد. تحقیقات نشان داده زمانی که پدر و مادر در تربیت فرزند تفاهم نداشته باشند مشکلات رفتاری بیشتری در فرزندانشان نسبت به سایر کودکان در خانوادههایی که این موضوع برایشان چالش نیست وجود دارد. این کار باعث کاهش عزت نفس در کودک می شود و به احساس رنجش کودک منجر شود. به شکل عجیبی همه آنها یک ویژگی مشترک دارند: میزان بالایی از عزت نفس. بدین صورت که نخست آن را ملایم و نرم ساخته و آنگاه به کام نوزاد انداخته شود. اثر پایبندی به مذهب در بازدارندگی از ارتکاب جرم، چنان است که نمیتوان از آن چشم پوشید.

در جامعه میگذارد که به تبع آن، روابط افراد جامعه تیره و تار میشود و همدلی و وحدت به کدورت و دلخوری مبدّل میگردد. اما این شرط کلی است که مادر تا زمانی که حضانت طفل را داشته باشد، نمیتواند ازدواج کند و با ازدواج مجدد این حق از او سلب میشود. به خصوص اگر این اختلاف نظر منجر به بحث و درگیری بین پدر و مادر شود. اختلاف نظر والدین بر سر تربیت به خصوص در دوران پر فراز و نشیب نوجوانی کار را برای والدین و کل اعضای خانواده سختتر میکند و در این میان تناقضات بین خواستههای والدین مسئله هویتیابی نوجوان را برای او تنشزا میکند. زمانی که والدین بر سر امورات فرزندان اختلاف نظر داشته باشند کودک یا باید سعی کند هر دوی آنها را رای نگاه دارد یا قید رضایت یکی یا هر دوی آنها را بزند و به تاییدهای خارج از خانواده روی بیاورد.

با این حال، کودکان همیشه نمی دانند چه احساسی را احساس می کنند یا چگونه می توانند به طور مناسب با آن کنار بیایند. اگر می خواهیم کودکان مستقل باشند باید به آنها کمک کنیم تا مشکلات خودشان را حل کنند تا وقتی که ما کنار آن ها نیستیم بتوانند با مشکلات برخورد مناسب داشته باشند. پسران در این گروه سنی حاضر جواب،طعنه زننده و به طور کلی بیشتر از حد خودشان صحبت می کنند و عمل می کنند اغلب پسران یازده ساله نمی خواهند که محدود باشند برخی زمانها رفتارهای آنان مغرورانه و بی ادبانه است.توجه داشته باشیم که راهکار محروم کردن می تواند یکی از راهکارهای مفید برای شکل دهی رفتار یازده ساله ها باشد. والدین اگر به فرزندان خود توجه درست نشان دهند و هر کار کوچکی را که انجام می دهند درست ببینند، نگرش خوب، کمی تلاش یا پیشرفت جزئی از خود نشان دهند، بسیار بهتر عمل می کنند.

کودکان احساس می کنند که نیازهای آنها مهمترین نیازهای خانواده است و آنها برای رسیدن به راه خود عمل می کنند. والدین برای کودک سمبل بزرگترهایی عاقل، باغ و با تجربه هستند که کودک مسیرشان را الگوی خود قرار دهد اما وقتی ببیند خود والدین به چنین مسیری اعتقاد ندارند و بر سر آن با هم اختلاف دارند او نیز به درایت والدین شک خواهد کرد. بنابراین بسیاری از والدین اشتباه می کنند که نق زدن، ناله و انتقاد می کنند، و سپس وقتی فرزندانشان کار درستی انجام می دهند، هیچ حرفی نمی زنند زیرا از آنها انتظار دارند این کار را انجام دهند! زیرا آنان در سنی نیستند که از ما استدلال بخواهند. شما می توانید با انجام مشاوره به صورت حضوری و تلفنی و همچنین مشاوره آنلاین روانشناسی از خدمات کلینیک پیروزی بهره مند شوید. 5. روحیه الگوپذیری: انسان در دوران کودکی بیشتر و عمیق تر تحت تأثیر دیگران قرار میگیرد و روحیه الگو پذیری و تقلید در او قوی تر است، اما هرچه سن او بالاتر میرود ر این روحیه کمتر میشود بنابراین در این دوران میتوان به راحتی از این ویژگیها در امور تربیتی بهره مند شد و به آن سرعت بخشید. در پایان لازم به ذکر است در صورتی که در تربیت کودک خود در سن های مختلف با مشکلات و مسائل گوناگونی درگیر هستید و یا به دنبال راهکارهای مناسب و اصول کلی برای داشتن سبک تربیتی میباشید بهتر است از کمک یک مشاور و روانشناس بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید