تربیت فرزند از چه زمانی شروع می شود؟

در این میان، مادر در هیچ فرضی نمیتواند ولی خاص طفل باشد و حق ولایت در حد آزادی و اختیارات ولی قهری را داشته باشد. با داشتن مشاوره کودک و نوجوان میتوان در رفتار خود اصلاحات درست را انجام داد تا فرزند الگوی درست را بردارد. والدین در عین داشتن محبت و توجه باید مقتدر هم باشد، کودک یا نوجوان نباید به هیچ عنوان از رابطه والد- فرزندی سواستفاده کند. در مشاوره کودک و نوجوان این باور وجود دارد که نباید کودک و نوجوان خود را منفعل بار آورد، کودکانی که یاد میگیرند حرف شنو باشند و جز بله و چشم چیزی نگویند و اگر اعتراضی دارند به زبان نیاورند، در بزرگسالی خود دچارمشکلاتی میشوند و هیچ وقت نمیتوانند مستقل باشند و به راحتی بازیچه دست دیگران می شوند و شهامت گفتن اینکه از این شرایط ناراضی هستند را ندارند. پدرو مادر باید با نوجوان خود در تعامل و ارتباط باشند این به معنای نصیحت های تکراری نیست، باید به جای حرف زدن و گفتن باید و نباید ها، والدین بهتر است به نکاتی که می گویند عمل کنند.

به این ترتیب ضمن حفظ احترام بقیه مهارت حل مسئله را به پسرتان یاد می دهید. گاه این وظیفه خطیر را به صورت مستقیم و گاه به صورت غیر مستقبم بیان کرده است. اگر آشنایی با روانشناسی نوجوانان و کودک داشته باشیم متوجه میشویم یکی از نکاتی که والدین باید آن را رعایت کنند این است که، انتقاد کردن ویا درد دل کردن درباره ی یکی از والدین باعث میشود که او را بدون عزت نفس بار بیاوریم، هم چنین با این کار یکی از الگو ها و قهرمان زندگی اش را در ذهن او خراب کرده می شود. بی گمان «راه وحی» بهترین روش تربیت مبتنی بر شناخت حقیقت انسان و همه نیازهای روحی و روانی انسان است و قرآن کریم آئین خود را بهترین آیین تربیت برای کل بشر معرفی کرده است. او همیشه برای وقت گذراندن با ما آماده است و ما را همه جا می برد. والدین به خاطر اینکه اولین مربی هستند و تعامل بیشتری با کودک و نوجوان خود دارند به رشد شخصیتی و اخلاقی او بیشتر از هرشخص دیگری می توانند کمک کنند. افزایش تنوع اجتماعی موجب افزایش تعلق فردی شده و در این شرایط فردیت افراد بیشتر می شود ، احساس مشارکت جوئی در این شرایط کاملا کاهش می یابد و فقط در شرایط بحرانها و نیازهای شدید مقطعی ظهور پیدا میکند، یعنی نیاز اساسی انسان به تعلق اجتماعی برای ایجاد یک زندگی عاطفی دلپذیر و یک سپهر روانی معقول و مناسب برای شکوفائی و رشد جامعه با گرایش به تعلق فردی مورد آسیب جدی قرار میگیرد.

کارشناس دینی و فرهنگی لرستان، با اشاره به اهمیت تربیت صحیح فرزندان، گفت: مادر نقش اساسی در تربیت فرزندان دارد. سؤال این جاست كه یك چنین پدری برای فرزندان آخر خود چه كارهایی انجام می دهند كه در زمان تولد فرزند اول از آن غفلت كرده اند؟ به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، اصلاح جامعه و پیشبرد آن به سوی ارزشهای آسمانی در گروی تربیت افراد صالحی است که هسته اولیه آن در خانواده شکل میگیرد؛ از این رو نقش والدین در درجۀ اول و بعد نقش مسئولان فرهنگی جامعه در اصلاح سبک زندگی بسیار حائز اهمیت است. اسلام اولین مرحله تربیت فرزند را قبل از ازدواج می داند و می فرماید وقتی می خواهی برای خود همسر انتخاب کنی دقت کن چه کسی را به عنوان مادر فرزندت انتخاب می کنی و پیامبر اکرم (ص) نیزمی فرماید:« أنکحوا الاکفاء و أنکحوا منهم و اختاروا لنطفکم؛ به هم شأن خود زن بدهید و از هم شأن خود زن بگیرید و برای نطفه های خود (جایگاهی مناسب) انتخاب کنید» و در جای دیگر نیز میفرماید«بنگر که فرزندت را در چه نسل و نژادی قرار می دهی، زیرا که رگ و ریشه خانوادگی در فرزند تأثیر می گذارد» که از این حدیث نکاتی همچون نخستین زمینه شکل گیری کانون تربیت فرزند از منزل رقم می خورد، مادر مهمترین نقش را در تربیت فرزند دارد را می توان استنباط کرد.

جواب این سوال و سوالات دیگر را در این مجموعه بگیرید. اهمیت قوانین و دلایل ساده پشت قوانین را درک کنید. برای دانستن بیشتر این موضوعات از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی استفاده کنید . به دلیل تغییرات هورمونی نوجوانان ممکن است رفتارهایی داشته باشند که موجب تنش در خانواده شود، انسان ها در نوجوانی بیشتر از هر زمان دیگری به حمایت والدین احتیاج دارند. اضطراب، تنش و ناراحتی های خانوادگی از عواملی است باعث میشود نوجوان به سیگار پناه ببرد. خانواده هوشیار باید این موقعیت حساس را درک کنند و پناه آنان شود تا اگر مشکلی برای آن ها به وجود آمد، بتوانند در محیط خانه و خانواده آن را حل کنند. درباره تربیت در محیط خانه نیز تردید دارند و بعضی از طبیعت گرایان معتقدند که برای تربیت کودک باید او را از محیط خانه و دخالت والدین دور نگاه داشت. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ از آنجا که ما همیشه نمیتوانیم کودکان خود را نسبت به کلماتی که در محیط پیرامون خود در معرض آن قرار میگیرند محافظت کنیم، اما میتوانیم مطمئن باشیم کلماتی که خودمان در زمان صحبت کردن استفاده میکنیم پرروشدهنده، حمایتکننده و سرشار از عشق و محبت هستند نه مخرب و آزاردهنده.

دیدگاهتان را بنویسید